مهدی دادفر (دبیر انجمن واردکنندگان خودرو) گفت: چهار پیشنهاد برای واردات خودرو بدون انتقال ارز وجود دارد که به دولت پیشنهاد شده است.

ایشان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، با بیان اینکه علت اصلی دولت برای ممنوعیت واردات خودرو مشکل تامین ارز برای واردات خودرو بود، اعلام کرد: ما چهار پیشنهاد و روش در خصوص واردات خودرو بدون نیاز به ارز، به دولت ارائه کرده‌ایم تا شرکتهای واردکننده خودرو به تعطیلی کشیده نشوند.

راه حل اول: سرمایه شرکت‌های نمایندگی داخلی در خارج از کشور است که این شرکت‌ها می‌توانند امکانات و تجهیزات خود را بفروشند و تبدیل به خودرو کنند تا کسب و کارشان همچنان فعال بوده و نیاز به تعدیل نیرو و از بین رفتن کسب و کارشان نباشد.

راه حل دوم: استفاده از سرمایه‌های خارجی که متعلق به ایرانیان خارج از کشورمی باشد به نحوی که این افراد با ارز خود خودروهای مورد نظر را خریداری کرده و به جای آن در ایران ریال دریافت نمایند.

راه حل سوم: بعضی از شرکت های تولید کننده خودرو می توانند به نمایندگان خود در ایران یک تا سه سال به صورت اعتباری خودرو داده و هیچ پولی دریافت نکنند چراکه می‌خواهند بازار خود را در ایران به هر قیمتی حفظ کنند.

راه حل چهارم: بخشی از پول‌های نفت ایران که در کشورهای آسیایی به علت تحریم ها دپو شده است را، از طریق خودرو به کشور برگردانیم تا کار فعالان حوزه خودرو از ریشه کنده نشود.

آقای دادفر در رابطه با خودروهای متوقف در گمرک، اظهار کرد: نامه‌هایی جداگانه به معاون اقتصادی رییس‌ جمهوری، معاون اول رییس‌ جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان زده شده که در این نامه ها، انجمن خواستار تمدید و تسریع در پیگیری مصوبه ترخیص خودروهای شرکت های وارد کننده خودرو که همچنان بخشی از تعهدات مشتریان آنان در گمرکات مانده شد.

دادفر خاطرنشان کرد: ما به صورت رسمی مکاتبه و درخواست تمدید ترخیص را کرده‌ایم اما متاسفانه هیچ جوابی به ما داده نشده است. اکنون این خودروها به سبب تصمیم یک شبه، دو سال و نیم است که در گمرک مانده است.و می بایست در این مورد تصمیم گیری های لازم از سوی دولت اتخاذ شود.

منبع: ایسنا