نشست بررسی مشکلات خودروسازان و قطعه‌سازان در دادستانی تهران برگزار شد. در این جلسه که به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد علاوه بر سردار رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، سردار لطفی رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ و معاونان و بازپرسان دادستانی تهران برخی مدیران سازمان تعزیرات حکومتی و مدیران عامل سایپا و ایران خودرو و برخی مسئولان شرکت های خودروسازی خودرو نیز حضور داشتند.
در این جلسه همچنین در خصوص اختلالات بازار ارز و تلفن همراه هم مباحثی مطرح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دادستان عمومی و انقلاب تهران در حاشیه نشست بررسی مشکلات اخیر بازار خودرو و ارز که با حضور مسولان شرکت های خودروسازی برگزار شد با اشاره به اقدامات صورت گرفته در رابطه با پرونده‌های اخیر اقتصادی ؛ از برگزاری دو جلسه طی امروز در رابطه با شعب ویژه و همچنین خودروسازان خبر داد و افزود: در این جلسه خودروسازان در رابطه با مشکلات تامین ارز با توجه به افزایش قیمت ارز، تامین قطعات با توجه به اینکه برخی شرکت‌های قطعه سازی قطعات را تحویل نمی‌دهند، انبارکردن خودرو‌های مختلف که مکرر از رسانه‌ها پخش شده بود و همچنین قیمت خودرو ؛مسائلی بیان کردند.
 
جعفری دولت آبادی گفت: بخش تحریم به حوزه‌های بانک مرکزی و وزارتخانه‌های اقتصادی برمی‌گردد که دادستانی در این بخش کاری نمی‌تواند انجام دهد اما پیغام آن‌ها را به این دستگاه‌ها خواهد برد.
 
دادستان تهران به مشکلات شرکت های خودروسازی در تامین قطعه اشاره کرد و افزود: برخی از شرکت‌های قطعه سازی در دادستانی پرونده دارند که این پرونده‌ها مفتوح است.
 
وی گفت: این شرکت‌ها در گذشته سعی کردند با انحصار در تولید برخی از قطعات، امروز از این انحصار استفاده کنند که لازم است تاکید کنم  شرکت‌های قطعه سازی و خودروسازی حق ندارند کاری کنند که اولا انحصار ایجاد شود و دوم اینکه این انحصار منجر به کمبود کالا و توقف تولید خودرو شود.
 
جعفری دولت آبادی از وزارتخانه‌های مرتبط با این دستگاه‌ها خواست که به این بخش کمک کنند و افزود: بخش قضایی این مسئله حتما رسیدگی خواهد شد و اجازه نخواهیم داد که این شرکت‌های متخلف بخواهند روی خودروساز‌ها اثر بگذارند.
 
دادستان تهران درباره با بحث نگهداری و دپوی خودرو‌ها نیز اظهار کرد: چندین گزارش از رسانه‌ها در این زمینه پخش شد و همچنین بر اساس گزارش پلیس مبنی بر شناسایی دو انبار بزرگ نگهداری خودرو، روز چهارشنبه گذشته یکی از معاونان خود را به این انبار‌ها اعزام کردم و مطابق بررسی‌ها مشخص شد که در هر دو انبار خودرو‌هایی که قطعات آن‌ها ناقص است، نگهداری می‌شود.
 
وی از رسانه‌ها و همه دستگاه‌ها خواست که به اعتماد مردم در این بخش آسیب نرسانند و ادامه داد: در جلسه امروز تاکید شد که خودروسازان حق ندارند خودروهایشان را انبار کنند به دلیل اینکه امروز مردم از رسانه‌ها می‌شنوند که این خودرو‌ها در انبار‌ها برای گرانفروشی دپو می‌شود.
 
جعفری دولت آبادی گفت: توضیحاتی که خودروسازان امروز ارائه کردند تا حدی قانع کننده بود، ولی قطعا اگر گزارشی مبنی بر دپوی بی مبنای خودرو و بدون عرضه به دادستانی ارجاع شود، حتما در این بخش ورود و اقدام خواهیم کرد.

 
دادستان تهران درباره توضیحات خودروسازان در مورد گران کردن خودرو نیز افزود: در این جلسه تاکید شد در زمانی که تحریم و جنگ آمریکا علیه انقلاب اسلامی است نباید مردم را  که پشتیبان انقلاب هستند با گرانی نابهنگام و چندباره مایوس کنیم.
 
وی با اشاره به توجیه خودروسازان در این زمینه مبنی بر اینکه بخش دلالی است که به افزایش قیمت خودرو‌ها دامن می‌زند، از وزیر صنعت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان خواست به این موضوع ورود کنند.
 
جعفری دولت آبادی گفت: دولت همانطور که وظیفه حمایت از تولید کننده و خودروساز را برعهده دارد باید از مصرف کننده نیز حمایت کند  تا میان حمایت از تولید کننده و حمایت از مصرف کننده تعادل برقرار شود و به گونه‌ای نباشد که مصرف کننده در برابر غول گرانی بی پناه باشد و از سوی دیگر اعلام شود که از تولید کننده حمایت می‌کنیم.
 
وی به مسئولان دولتی و خودروسازان توصیه کرد که بین حمایت از مصرف کننده و تولید کننده تعادل برقرار کنند و گفت: در شرایطی که مردم باید در این جنگ اقتصادی حضور داشته باشند و از آرمان‌های انقلاب حمایت کنند، نمی‌شود با گران کردن ناگهانی و شوک به بازار، آن‌ها را مایوس کرد.
 
جعفری دولت آبادی در ادامه به مباحث مطروحه در بخش اول جلسه هم گفت: در بخش اول جلسه گزارشی از دستگاه‌های ضابط در حوزه‌های مختلف از جمله ارز و کاغذ ارائه شد.
 
وی با اشاره به کشف انبار کاغذ در اطراف تهران و تشکیل پرونده در این زمینه ، افزود: اخیرا یکی از متهمان این پرونده دستگیر شده است.
دادستان تهران خاطرنشان کرد: سه نفر از مقامات دستگاه‌های دولتی در ارتباط با پرونده‌های شعب ویژه، اخیرا و در چند روز گذشته دستگیر شدند که با تکمیل تحقیقات در هفته‌های آینده اطلاع رسانی بیشتر صورت خواهد گرفت و این افراد بیشتر به حوزه ارز و مسائل مرتبط با کالا‌هایی که در پرونده‌‎های شرکت‌ها مطرح است، مربوط می‌شوند.
 
جعفری دولت آبادی ادامه داد: یکی از آن‌ها نیز مرتبط با بانک مرکزی بود که بعد از تحقیقات توضیح خواهیم داد.
 
وی با اشاره به پرونده دختر یکی از وزرای سابق، گفت: این پرونده در دادسرای اقتصادی تکمیل و متهم آن بازداشت شده است.
 
دادستان تهران با اشاره به رسیدگی قاطع به این پرونده، در پاسخ به ادعا‌های مطروحه مبنی بر اینکه فقط به پرونده‌های ضعفا رسیدگی می‌شود با رد  این شبهه، گفت: دادستانی در تمام پرونده‌های مربوط به چهار حوزه خودرو، ارز، سکه و سایر پرونده‌های مطرح شده در شعب ویژه، خط قرمزی ندارد و البته ممکن است به لحاظ محرمانه بودن تحقیقات و از بین نرفتن سرنخ‌ها در بیان آن تعجیل نکنیم.
 
جعفری دولت آبادی با مطلوب ارزیابی کردن پیشرفت پرونده‌ها در حوزه خودرو، اظهار کرد: در مورد متهمان به ویژه متهمان دولتی تحقیقات بسیار خوبی صورت گرفته و پیشرفت به نسبت هفته گذشته خیلی خوب بوده است.
 
وی در باره اطلاع رسانی حوزه پرونده‌های قاچاق کالا نیز گفت: در حوزه قاچاق کالا متهمی حدود سه هفته پیش دستگیر شد که کالای زیادی از او کشف شده است و به لحاظ اینکه تحقیقات از بین نرود مشخصات وی را اعلام نمی‌کنیم، ولی به محض اینکه موانع رفع تحقیقات برطرف شود نام این فرد را اعلام خواهیم کرد.
 
دادستان تهران افزود: به چندین استان در مورد این متهم نیابت دادیم و امیدواریم این پرونده همانطور که خوب پیش می‌رود پیشرفت خوبی نیز داشته باشد و حدود 11 مورد اعتراف به رشوه در این پرونده شده است.
 
جعفری دولت آبادی ، گزارش امروز پلیس در مورد برخی شرکت‌‎ها را که ارز گرفتند موید این موضوع دانست که بعضی از آن‌ها حتی ارز‌هایی را  که خودشان باید پیگیری کنند به شرکت‌های پیمانکاری داده‌اند و تصریح کرد: این شرکت‌ها نیز فقط مابه التفاوت سود را به شرکت واقعی ارز داده اند و شرکت‌های واسط ارز را فروخته و سودشان را برده‌اند و حتی به نام افرادی شرکت‌های صوری ایجاد کرده اند.
 
وی افزود : نکته دیگر این است که دریافت کننده اصلی ارز که طرف پیمان بانک مرکزی بوده مابه التفاوت سود را از این‌ها گرفته و در واقع نه تنها با ارز‌های 4200 تومانی کالایی وارد نشده بلکه متاسفانه در بازار فروخته شده و سود آن نصیب شرکت‌های دلالی شده است.
 
دادستان تهران ادامه داد : در بخش حوزه ارز گزارش‌هایی ارائه و تاکید شد که بانک مرکزی باید بر ارز‌هایی که به شرکت‌ها برای واردات کالا اعم از اساسی و غیراساسی می‌دهد نظارت داشته باشد و چنانچه در مهلت مقرر به تکلیف شان عمل نکردند گزارش شود تا دادستانی و تعزیرات ورود کنند.
 
جعفری دولت آبادی در مورد صرافی‌ها نیز گفت: دست صرافی‌ها برای ورود ارز باز شده است و طرف حساب شرکت‌هایی که ارز گرفتند، هستند ،  لذا حق ندارند ارز‌های4200 تومانی را بخرند و در بازار آزاد بفروشند.
 
دادستان تهران خطاب به شرکت‌های کالایی که برای واردات کالا ارز گرفته‌اند نیز گفت: این شرکت‌ها مکلف هستند کالا وارد کنند و اگر نمی‌توانند به تعهداتشان عمل کنند باید ارزهایشان را پس دهند وگرنه دادستانی و تعزیرات حتما در این مورد ورود خواهند کرد.


 

منبع :پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر http://www.irinn.ir/