مقایسه و بررسی تیوولی  با کیا سول

همزمان با معرفی خودروهای کراس اوور سایز کوچک مثل رنو کپچر ، لیفان X50 ، گریت وال M4 ، چانگان cs35 ،  کیا سئول و تیوولی در بازار خودرو کشور که در این کلاس که تا چندی پیش هیچ گزینه‌ای در دسترس نبود به زودی این 6 خودرو با هم به رقابت خواهند پرداخت . در مقاله قبلی به بررسی و مقایسه ی تصویری دو خودروی تیوولی و رنو کپچر پرداختیم. در این میان با توجه به کره ای بودن دو خودروی تیوولی و کیا سول و وارداتی بودن هر دوی آنها، به نظر می‌رسد رقیب هم در این کلاس خواهند بود و خواهیم دید که آیا کیا سول با ظاهری متفاوت بدنه خاص و به لطف برند کیا که بازار ایران را در خودروهای وارداتی تحت تاثیر قرارداده و یا خودروی تیوولی با بهره بردن از قدرت بیشتر و اختلاف قیمت بیش از35 میلیون تومان پیروز نبرد خواهد بود؟ در این مقاله  مقایسه و بررسی تیوولی با کیا سول از نظر مشخصات فنی طراحی ایمنی قیمت و ...  می پردازیم .

کیا سول با ظاهری متفاوت فرم بدنه خاص مکعبی شکل چندان عامه پسند نیست و انتخاب افرادی با سلیقه های خاص می باشد با توجه به طراحی این خودرو خریداران خاص خود را دارد . طراحی مکعبی شکل کیا سول و ظاهر متمایزش این خودروی حدودا 126 میلیونی با موتور 1.6 لیتری را  مناسب برای تردد های شهری وخانواده‌‌هاي کم جمعیت  کرده است . 

تیوولی یک خودرو شهری با قابلیت استفاده خارج از شهری با طراحی زیبا و امکانات مناسب است که برخلاف کیا سول با نوع طراحی مکعبی شکل که سلیقه افرادی خاص هست را ندارد این دو هم وطن کره ای در بازارهای غربی نیز عرضه شده اند، شتاب صفر تا صد تیوولی با وزن در حدود 1270 کیلوگرم در حدود 10.5 ثانیه می باشد. سیستم تعلیق (دیفرانسیل جلو) به صورت مک فرسون (چرخ های جلو) و میله پیچشی در محور عقب است، حجم صندوق بارتیوولی 432  لیتر است .شتاب صفر تا صد کیا سول با وزن  1220 کیلوگرم در حدود 12 ثانیه است. حداکثر سرعت  آن 177 کیلومتر در ساعت با مصرف سوخت 7.3 لیتر می باشد.
 

مقایسه فنی و ابعادی تیوولی و کیا سول:


مقایسه نمای داخلی و خارجی تیوولی و کیا سول:
مقایسه رنگ بندی تیوولی و کیا سول:


استاندارد آلایندگی کیا سول  EURO 5 و تیوولی با EURO 6  در جایگاه بالاتری قرار دارد. همچنین در برنامه ارزیابی   که توسط  (MOLIT)  برگزار گردید مدلهای جدید داخلی و وارداتی در شش ماهه 2015 که در موارد ایمنی تصادف، محفاظت از مسافر، عملکرد رانندگی و پیشگیری از تصادف مورد آزمایش قرار گرفتند. تیوولی با کسب امتیازهای بالا ( 91.9 امتیاز از 100) دربالاترین سطح از این تست قرار گرفت لازم به ذکر است  تیوولی کاندیدای خودروی برتر اروپا (ECOTY)   در سال 2016-2015  و برنده جایزه بهترین ارگونومی صندلی  خودرو در کره جنوبی شده است.

مقایسه تعداد کیسه هوای ایمنی تیوولی و کیا سول:

در شرایطی که کیا سول با قیمت حدود 120-130 میلیون تومان عرضه میشود، سانگ یانگ تیوولی با قیمتی  حدودی 83 میلیون راهی بازار شده است. 


فیلم کوتاه معرفی آپشن های خودروی تیوولی - 2 :