مقایسه و بررسی تصویری سانگ یانگ تیوولی و رنو کپچر

 

با معرفی خودروهای کراس اوور سایز کوچک مثل رنو کپچر ، لیفان X50 ، گریت وال M4 ، چانگان cs35 ،  کیا سول و با رونمایی تیوولی در بازار خودرو کشور که در این کلاس که تا چندی پیش هیچ خودروی در این کلاس موجود نبود حال این 6 خودرو  رقابای هم خواهند شد . در این میان با توجه به نزدیکی فنی کپچر و تیوولی و همچنین وارداتی بودن هر دوی آنها، به نظر می‌رسد که رقیب اصلی تیوولی، رنو کپچر خواهد بود رنو کپچر به لطف گستردگی مراکز فروش و اطلاع‌رسانی وسیع ایران‌خودرو و تیوولی با بهره بردن از قدرت بیشتر و اختلاف قیمت بیش از 18 میلیون تومانی رقیب سرسخت هم خواهند بود.

در این مقاله به بررسی و مقایسه ی تصویری دو خودروی تیوولی و رنو کپچر که هردو یک کراس اوور سگمنت B   هستند می پردازیم . همچنین در مقالات بعدی سعی داریم دیگر خودروها را از نظر مشخصات فنی طراحی ایمنی قیمت و ... با خودروی تیوولی مقایسه کنیم. 


تیوولی یک خودرو شهری با قابلیت استفاده خارج از شهری با طراحی خاص و امکانات مناسب است که برخلاف کپچر مشکلات استفاده از پیشرانه توربو را هم ندارد و به عنوان یک خودرو کره ای شناخته شده است ، شتاب صفر تا صد تیوولی با وزن در حدود 1270 کیلوگرم در حدود 10.5 ثانیه می باشد. سیستم تعلیق (دیفرانسیل جلو) به صورت مک فرسون (چرخ های جلو) و میله پیچشی در محور عقب است، حجم صندوق بارتیوولی 432  لیتر است .شتاب صفر تا صد کپچر با وزن  1180 کیلوگرم در حدود 9.1 ثانیه است. حداکثر سرعت  آن 192 کیلومتر در ساعت است. مصرف سوخت کپچر 4.7 لیتر می باشد و حجم صندوق بار آن 377  لیتر است. 

مقایسه فنی و ابعادی تیوولی و رنو کپچر:
مقایسه نمای داخلی و خارجی تیوولی و رنو کپچر:


مقایسه رنگ بندی تیوولی و رنو کپچر:

استاندارد آلایندگی رنو کپچر   Euro 5  می باشد و تیوولی با 6 Euro  در جایگاه بالاتری از نظر ایمنی قرار دارد. همچنین در برنامه ارزیابی خودرو که توسط  (MOLIT)  برگزار گردید مدلهای جدید داخلی و وارداتی در شش ماهه 2015 در موارد ایمنی تصادف، محفاظت از مسافر، عملکرد رانندگی و پیشگیری از تصادف مورد آزمایش قرار گرفتند. تیوولی با کسب امتیازهای بالا ( 91.9 امتیاز از 100) دربالاترین سطح از این تست قرار گرفت لازم به ذکر است تیوولی کاندیدای خودروی برتر اروپا (ECOTY) در سال 2016-2015  و برنده جایزه بهترین ارگونومی صندلی خودرو در کره جنوبی شده است.

 

مقایسه تعداد کیسه هوای ایمنی تیوولی و رنو کپچر


در چنین شرایطی رنو کپچر با قیمت 105 میلیون تومان پیش فروش می شود، سانگ یانگ تیوولی  با حجم موتور بالاتر (1600 سی سی) را با قیمتی در حدود 83 میلیون راهی بازار خواهد شد. 

فیلم مقایسه سانگ یانگ تیوولی با رنو کپچر: