رونق بازار وارداتی ها در فضای پسابرجام:


 مصاحبه روزنامه دنیای خودرو با آقای "روزبه خلیلی" کارشناس بازار و صنعت خودرو


متن گزارش از  آقای "علی طجوزی" از روزنامه دنیای خودرو:

-    اخیرا اعلام شده است که تا آینده ای نه چندان دور حدود سی محصول جدید وارد بازار خواهد شد. به نظر شما این نوع اخبار، بروضعیت تولید داخلی و بازار چه تاثیری خواهد داشت؟ 
در خصوص اینکه بین خودروسازان ایرانی و چند کمپانی مطرح در دنیا، قراردادهایی منعقد شده است، و نمی‌توان گفت قراردادهای کوچکی هستند یا اینکه اتفاق کمی افتاده است. البته نسبت به سابقه خودرویی ما در دنیا، تاریخچه شرکت‌هایی مانند سایپا و ایران خودرو، تازه به سمت شرکت‌های فرانسوی پژو سیتروئن برویم و به سمت بومی سازی شدن برویم، این اتفاقات خیلی دیر در صنعت ما اتفاق می افتد. و اینکه بعد از این همه سال ما چیزی را برای ارائه نداریم و مجبور هستیم که وابسته باشیم. اما به نظر من این حرکت به صورت کلی، حرکت خوبی است. حداقل این است که بعد از این همه سال دیدن اتاق های تکراری مثل 405 در خیابان ها، شاهد تغییراتی هستیم. بیست سال است که یک روز چراغ آن، این طرف گذاشته می شود، روز دیگر در طرف دیگر گذاشته می شود.
علت اینکه رشد واردات در سالهای اخیر بالا رفته، به نظر من  همین کم‌کاری این دو شرکت است. اگر در این سالها چند محصول را در کلاس وارداتی‌ها، تولید کنیم، که توسط این دو کمپانی به نوعی در ایران عرضه  بشوند، اینقدر بازار از شرایط خارج نمی شد.
واقعیت این است که علت رکود و خرابی بازار، نه عدم تمایل مردم به خرید خودرو، بلکه تمایل به خرید «خودروهای موجود» نبود. این خودروهای تکراری چشم های مردم را  خسته کرده بود. این بود که به سمت خودروهای وارداتی سوق پیدا می کردند.
آمار وارداتی در سال 93  حدود 100هزار دستگاه شد که نسبت به سالهای قبل خود بالاتر بود. از دلایل این امر، خودروهای در رده قیمتی پایین چینی بود که بخشی از بازار خودروهای تولیدی را می گرفت. اینها روی وارداتی‌های پیشین تاثیری نداشت. 


-    این موضوعی که شما بیان کردید، از دو جهت قابل بررسی است، یکی تاثیر آن بر کار واردکننده‌ها و دیگری هم تاثیر آن بر محصولات تولید داخل است. می‌توانید این دو تاثیر را تمیز دهید؟ 
در بخش محصولات تولید داخل به نظر من این حرکت تبلیغاتی گسترده‌ای که اتفاق افتاده است، ( قراردادهای اخیر و ورود محصولات جدید به ایران)، تا زمانی محصولات  جدید آنها به بازار بیاید، بین چند ماه تا یک سال، بازارشان را را به رکود می برد. این یک فضای خیلی خوب در اختیار یک سری از وارد کنندگان در کلاس خاص قیمتی و خودرویی قرار می دهد.
 
-    در واقع محصولات تولید داخل با رکود انتظاری مواجه بشود. 
 بله. یکی از مسائلی که واقعاً به اینها آسیب می زند، اعلام کردن های قیمتهای تقریبی است. چون به نظر من این قیمت ها کارشناسی نشده اند. اگر قیمت ها کارشناسی بشود و قطعی اعلام بشود، شاید به نوعی انتظار را واقعی تر بکند. خریدار نه می داند چه زمانی خودرو عرضه می شود، و نه اینکه اطلاعی از قیمت واقعی آن دارد. پس ترجیح می دهد که فعلاً یک خودرو بخرد و استفاده کند. موقعی هم که آن خودور آمد، این را که می‌فروشد و خودروی جدید را خریداری می کند.

-    یعنی اعلام کردن این اخبار توسط خودرو سازان اشتباه است؟
نمی گویم اعلام کردن اخبار مشکل دارد. اینکه این اخبار را چگونه اعلام کنیم مطرح است. مثلاً ما می توانستیم بصورت کلی اعلام کنیم که ایران خودرو با سیتروئن یا پژو قرار داد بسته است. اینکه یک تصویری را برای خریدار از آینده نشان دهیم، این آسیب می زند. ولی اینکه یک قرارداد بزرگ را بسته خوب است. بیاید اعلام کند که قرارداد بزرگی را بسته است. اما اخبار اینکه چه کاری می خواهیم کنیم را بصورت خرد خرد به شما اعلام خواهیم کرد.

-    پیشنهاد شما این است که نه قیمتی اعلام شود و نه اینکه زمان قطعی مشخص نشود.
قطعاً. وقتی شما به عنوان یک خریدار می دانید که چه زمانی برای خریدار مناسب است و از الان برنامه ریزی خود را خواهید کرد. خریدار راجع به محصول جدیدی که رونمایی شده، و یا آن یکی که خبرش اعلام شده، تحقیق می کند و علاقمند میشود. از همان زمان برای خرید برنامه ریزی می‌کند. باید اطلاع داشته باشد که چه زمانی به فروش گذاشته می‌شود. باید بداند چه میزان سرمایه گذاری لازم است. این مشتری، مشتری خودروی کلاس بالا نیست. غالباً بخش عمده ای از این مشتریان از طبقه متوسط رو به پایین جامعه هستند. چون شما کلاسی از خودرو را در نظر می گیرید ، با توجه به نرخ تورمی که در این سالها اتفاق افتاده است، عملاً یک خودروچهل تا پنجاه میلیون تومانی، خودرو گرانی نیست. صحبت از یک خودرو ارزان در ایران است. این کف خرید است نه سقف خرید.

-    در بخش بازار خودرو و وارد کنندگان آن تأثیر اعلام قیمت چگونه است؟
در بخش واردات با قیمت هایی که به عنوان قیمت های تقریبی اعلام می کنند، فکر نمی کنم که خیلی به بازار وارد کننده آسیبی بزند. واقعیتی که وجود دارد این است که مشتری وارداتی با مشتری تولیدی، خیلی تفاوت دارند. در سال 88-90 سوزوکی ویتارا تولید می کردیم، همزمان هم اسپورتیج و توسان و سانتافه هم وارد می شد، گاهی سوزوکی با قیمت گرانتر در بازار نسبت به قیمت وارداتی قرار میگرفت. اگر مشاهده می کردید، متوجه می شدید که خریدار سوزوکی ، مشتری ایران خودرو است  وبه خودروهای وارداتی علاقه کمتری نشان داده میشد. این مخصوصاً در شهرستانها خیلی مشهود بود.
-    با آمدن این محصولات به بازار بازهم ، هر کدام از وارد کنندگان و تولید کنندگان سهم خودشان را با درصد کمی بالا و پایین حفظ می کنند.
بله. غالباً در سالهای گذشته اگر بخواهید متوسط تولید و واردات را نگاه کنید، سالهایی که واردات در اوج بوده است، نهایتاً10% سهم بازار را داشته است. چون تولید بین ده تا پانزده درصد نسبت به سالهای گذشته کاهش پیدا کرده بود. سالهایی هم که تولید در اوج بود، وارداتی ها 3 درصد سهم بازاررا داشتند. مانند سالهای 90 و 91 که 3 درصد سهم بازار در اختیار وارد کننده بوده است. الان هم در شرایطی است که پیش بینی می شود سالی یک میلیون دستگاه تولید شود، 5% این بازار فقط 50 هزار عدد می شود. عملاً بازار وارد کننده ، بازار خیلی بزرگی نیست که بگوییم بخواهد تهدید شود. چون بازار بزرگ، بازار خود تولید کنندگان است. که بیش از هشتاد درصد بازار واقعی است.

-    صنعت خودرو ما با وارد شدن شرکت های معتبر شاهد یک پوست اندازی و تحولی خواهد شد. به نظر شما آیا ما زمان مناسبی برای کاهش تعرفه ها نیست ؟ 
کلاً ما در ایران یک قانون اشتباهی را نسبت به همه جای دنیا داریم. و ما به این  قانون اشتباه عمل می کنیم. شما در هر نقطه از دنیا که برای خرید خودرو ایمن ورود می کنید، خودروی کم مصرف با آلایندگی کمتر، غالباً از یک سری تخفیف های اجتماعی همچون مالیات و بیمه بهره مند می شوید. و وقتی به خرید خودروهای پرمصرف، پراستهلاک، پرریسک و ناامن ورود می کنید، هزینه های بیشتری به شما تحمیل می شود. مثلاً اگر پراید ما بخواهد در یک کشور اروپایی بفروش برسد ، بیمه آن از آئودی گران‌تر است. چون ریسک بیشتری را به جامعه تحمیل می کند. چون این امنیت آن پایین تر است، ترمز خوبی ندارد، در تصادفات بیشترین آسیب را می زند. و شرکت بیمه بایستی بابت پرداخت این خودروخیلی هزینه کند. بخاطر همین می آید بیمه خود را گران می کند، که کسی رغبت به خرید آن نداشته باشد. اینطور هم بیمه گذاران آسیب نمی‌بینند، هم کسی به سمت آن نمی رود. هم اینکه آن کمپانی مجبور می شود به اینکه یا تولید خودش را اصلاح کند،  چوب حراج بزند یا تولید خود را قطع کند و کلاً از این بازار خارج شود. ما چنین قانونی را نداریم. اینکه بخش عمده‌ای از جامعه بتوانند یک خودروبا قیمت بیست الی بیست و پنج تومانی را خریداری کنند، و بگویند که ما خودرو داریم  و فشار را از عوامل دولتی کم کنند. اگر بخواهیم همه چیز درست شود، در ابتدا بایستی همه زیر ساخت ها عوض شوند. اگر بیمه خصوصی شود مجبور است به این صورت که عرض کردیم بیمه خود را بچیند. بیمه در ایران سال به سال به ماشینی که تصادف نکرده است، تخفیف می دهد. این ماشینی که تصادف نکرده است، تخفیف خود را بگیرد، اما ماشینی که در حال مستهلک شدن است ، بابت آن هزینه پرداخت کند.

-    پرسش دیگری که مطرح می شود، این است که چرا با وجود بهبود کیفیت خودروهای تولید جدیدتر نسبت به سال قبل، هنوز به نظر می رسد اطمینان به خودروهای تولید جدید بین مردم کم شده است. دلیل چیست؟ 
متاسفانه فرهنگ غلطی که در ایران حاکم است، این است که جنسی می گویند خیلی خوب است که دست ایرانی به آن نخورده است. این جمله یعنی اینکه ما خودمان ، خودمان را قبول نداریم. گاهاً اشتباهی ممکن است از طرف تولید کننده پیش آمده باشد. کم کاری بوده یا در تحریم بوده‌اند و مثلاً مجبور شده اند از کالای غیر اورجینال در خودرواستفاده کنند. اما عمده این مطالبی را که شما می گویید ، مکانیک ها و قطعه فروشان بازار به خورد مردم می دهند. این را به خریدار تفهیم می کند که ماشینی را که کمپانی به شما می دهد، کیفیت آن کمتراز قطعه ای است که تعمیرکار به شما می دهد. اگر توجه داشته باشید، چرا ایساکو اینقدر تبلیغ می کند که اصل خریداری کنید. چون متوجه شده است که این بازار را از دست داده است. این بازار عملاً دست بازطار خاکستری افتاده است. چون مشتری آنها در هر تعمیرگاهی که رفته و تعمیرکار برایش تعیین تکلیف کرده است که چه چیزی را خریداری کنید و اینکه کدام قطعه اورجینال تر است. اعتمادی را که به آن کمپانی ندارند ، به تعمیرکار سر کوچه خودشان دارند. این یک فرهنگ است و چیزی نیست که بگویم واقعاً اتفاق افتاده است و کیفیت کمتر یا بهتر شده است.
آن شرکت و سازمان هایی که کارشان مشاهده کیفیت کالاها است باید در مورد این مسأله اظهار نظر کنند. و این کار بنده نیست. اما میتوانم بگوییم یک نگاه فرهنگی ،اجتماعی پشت سرآن وجود دارد. کسانی که در این بازار خاکستری کار می کنند، با تبلیغات منفی نسبت به تولید کننده، غالباً از بازار سوءاستفاده می کنند.

-    در خصوص پیش بینی های نیمه دوم سال ، به رغم آنچه می گویند که بازار خودرو آنچنان رونق نداشته است، اما خودرو سازان می گویند که داشته است. خودرو سازان با توجه به تسهیلات و شیوه های جدید فروش شان را رونق دهند. پیش بینی شما برای نیمه دوم سال چیست؟ کدام گروه از خودروسازهای ما می تواند برنده این بازار بشود و چگونه می تواند سهم بیشتری از بازار را بگیرد؟ 
اتفاقی که در خودرو ایران باید بیفتد، خارج شدن نگاه سرمایه ای به خودرو است. اگر این اتفاق بیافتد، رونق در بازار به جریان می افتد. یعنی شما مانند یک خریدار و مصرف کننده که مایحتاج زندگی خود را تامین می کنید، این کالا را خریداری می کنید و بعد از مدتی عوض می کنید. این تغییر و تحول اتفاق می افتد وخیلی عادی است و نگاه سرمایه ای به آن از بین میرود. منتهی اگر این اتفاق بخواهد بیفتد یکسری  از حمایتهای مالی خاص  را می طلبد. این حمایت‌ها توسط کمپانی های تولیدکننده، شرکت های وارد کننده و نهادهای بانکیرخ می‌دهد. .اینهااگردست دست به دست بدهند و شاید هم به نوعی این اتفاق دارد می افتد. احساس می کنم که شاید خودرو دارد از کالای سرمایه‌ای خارج می‌شود و به سمت  مصرفی شدن می رود. این  یک  نشانه خوب برای آینده بازار ایران است. شاید برای نیمه دوم سال 95 اتفاق‌های خوبی رخ دهد. در سال 96 انتخابات ریاست جمهوری را پیش روی داریم، دولت برای شش الی هفت ماه آینده خود، باید از اقتصاد انقباضی خارج شود. اینکه بانک‌ها شروع کردند به پایین آوردن نرخها، نشان می دهد که دولت می خواهد از اقتصاد انقباضی خارج شود. فکر می کنم که رشد نقدینگی درشش ماهه دوم سال زیاد است. این رشد نقدینگی بخشی از آن به بازار خودرو وصل می شود. در حال بازار خودرو خیلی شرایط خوب و مساعدی ندارد. اما شرایط آن شرایط خیلی راکد سال 93 نیست .مقداری  جریان دارد و مویرگهای آن مقداری کار می کند. علت آن هم این است که شرکت ها فروش اقساطی را شروع کرده اند. تولید کنندگان و واردکنندگان هم شروع کرده اند و شرایط تسهیلاتی می گذارند.اقساط می‌دهند و به این شکل وارد چرخه بازار می‌شوند و بخش عمده ای از مشتری را به سمت خریداقساطی سوق می دهند. بخاطر همین رغبت خرید از بازار سنتی رو به دور شدن است. من فکر نمی‌کنم که بازار سنتی ما تا یکی دو سال آینده صفر فروشی در آن جریان داشته باشد. حداقل در کلاسهای خاصی دیگر صفرفروشی از بازار سنتی خارج می شود. شاید بازار سنتی ما در بعضی از خودروهای  لوکس ، و حتی شاید، به سمت خرید دست دوم می رود.