با توجه به مشکلات زیادی که در دو سال اخیر برای صنعت خودرو، مخصوصا در حوزه واردات پیش آمده و سوالات زیادی که برای مشتریانی که در سال های 96 و 97 اقدام به خرید خودرو از شرکت های واردکننده خودرو نموده اند بر آن شدیم که در چند مقاله به تمامی این سوالات پاسخ دهیم و با توجه به اینکه خود را به عنوان مرجع سانگ یانگ ایران از سال 93 معرفی نموده و در همه شرایط در حال اطلاع رسانی برای این برند کره جنوبی بوده ایم در ابتدا به این برند و نماینده انحصاری این برند در ایران می پردازیم.


متاسفانه با توجه به ایجاد شرایط اقتصادی و سیاسی نا پایدار در دو سال اخیر و عدم ثبات نرخ ارز و تصمیم گیری های غیر کارشناسانه بعضی از مسئولان در حوزه خودرو مخصوصا واردات، نمایندگان رسمی شرکت های خارجی تولید کننده خودرو در ایران با مشکلات بسیاری مواجه شده اند که مهمترین آن عدم انجام تعهدات به موقع به مشتریان گرامی بوده است.


برخی از این مشکلات در حوزه:


اسقاط خودرو.
تغییر نرخ ارز.
حمل و نقل داخلی و بین المللی.
بسته شدن سایت ثبت سفارش در حدود 7 ماه در سال 96.
ابطال ثبت سفارش انجام شده شرکت های وارد کننده خودرو در سال 97.

عدم تصمیم گیری و شفاف سازی وضعیت واردات خودرو توسط مسئولین مربوطه
و ...
همه این عوامل دست به دست هم داد که شرکت های وارد کننده و حتی تولید کننده خودرو نتوانند به تعهدات خود نسبت به مشتریانشان عمل نمایند و زمینه ساز اعتراضات مردمی زیادی شدند.


شرکت های تولید کننده به جای انجام تعهدات اصلی اقدام به ارائه پیشنهادات دیگری به مشتریان برای تحویل خودرو نمودند و در نمونه هایی کلا تیپ، مدل و حتی کشور سازنده خودروی مورد درخواست مشتریان را تغییر دادند.


 با توجه به همه این مشکلات، عدم پایبندی آمریکا به برجام، معضل جدیدی برای شرکت های وارد کننده ایجاد نمود تا جایی که خیلی از شرکت های خودرویی آسیایی و اروپایی به نمایندگان خود در ایران اعلام نمودند که دیگر قادر به ارائه خدمات فروش و پس از فروش در ایران نخواهند بود و حتی بعضی از خطوط دریایی حمل و نقل خودرو از ارائه خدمات به شرکت های ایرانی سر باز زدند و این امر باعث شد که تعداد زیادی از این خودروها در بنادر کشور مبدا سرگردان باشند.


متاسفانه در این بین بعضی از سایت های خبری و خودرویی با توجه به منافع خود اقدام به درج مطالبی در سایت ها و شبکه های اجتماعی خود نمودند که جز تشویش بیشتر ذهن مشتریان هیچ هدفی نداشتند.


به نحوی که در بعضی از این سایت ها خبر از جمع شدن بعضی از برندهای وارداتی جهت بالا رفتن بازدید آن خبر در این سایت ها بوده است و باز هم فقط تشویش افکار عمومی را هدف قرار داده اند.


در چند روز گذشته بعضی از سایت ها اقدام به درج مطالبی نمودند که در آن شرکت رامک خودرو (نماینده انحصاری سانگ یانگ کره جنوبی در ایران) را با شرکت های لیزینگی یا تازه تاسیس مانند پرشین پارس ، مفتاح رهنورد و ... مقایسه کرده بودند این در حالی است که رامک خودرو با سابقه 13 ساله فعالیت خودرویی، سابقه 9 ساله نماینده انحصاری یک برند خودرویی کره ای در ایران، عضو انجمن رسمی واردکنندگان خودرو و داشتن شبکه معتبر فروش و خدمات پس از فروش در کل ایران، شرکتی که قرارداد تولید با سانگ یانگ کره جنوبی را در ایران را دارد و بعد از تولید موفق اتوبوس در ایران با موتور MAN آلمان،همکاری با سانگ یانگ را در زمینه تولید، دومین تجربه تولید خود می داند را با شرکت هایی مقایسه کرده اند که هیچ کدام از این ویژگی ها را ندارد و این امر جز نا آگاهی یا غرض ورزی مدیران این سایت ها نمی توان دانست.


حال جهت شفافیت بیشتر به صورت خلاصه شرکت رامک خودرو در معرفی می نماییم:


گروه صنعتی رامک خودرو از سال 1384، فعالیت خودرا با واردات خودرو های مختلف از برندهایی مطرحی مانند هیوندای، کیا، تویوتا و ... آغاز نمود و با هدف توسعه ی فعالیتهای خود و استراتژی تولید که از همان زمان پیگیر آن بود اقدام به ایجاد شبکه ی فروش  و خدمات پس از فروش در کل کشور نمود.
طی ده سال گذشته با تکیه بر دانش روز و نیروهای کارآمد ، همزمان در بخش واردات معتبر و با کیفیت خودرو های سواری کره ی جنوبی و تولید اتوبوس در بخش ناوگان حمل و نقل عمومی کشور، توفیق و تجربه ی ارزشمندی را کسب نموده است.


در سال 1388 شرکت رامک خودرو موفق به اخذ نمایندگی انحصاری فروش و خدمات پس از فروش کمپانی خودروسازی سانگ یانگ کره جنوبی گردید و بر همین اساس تمامی بسترهای مربوط به فروش و خدمات پس از فروش را فراهم آورد.


این شرکت با ایجاد زیر ساخت های لازم در حوزه های فروش موفق گردید برند سانگ یانگ را پس از دو دوره حضور ناموفق در ایران، مجددا احیاء نماید. به همین منظور سازمان فروش و خدمات پس از فروش را در کیلومتر 8 جاده مخصوص کرج در فضائی بالغ بر 14000 متر مربع و عاملیت های مجاز فروش و خدمات پس از فروش را در سراسر کشور ،راه اندازی نموده است.


در حال حاضر تمامی خودروهای شرکت سانگ یانگ فقط توسط شرکت رامک خودرو به عنوان نماینده رسمی و انحصاری این شرکت به بازار داخل عرضه شده است.


توجه به برنامه استراتژیک شرکت در حوزه فروش و تولید خودرو، و همچنین با توجه به تشدید تحریم های بین المللی، شرکت رامک خودرو مقدمات ورود به عرصه تولید خودرو را پس از توافقات ابتدائی  و سپس عقد قرارداد نهایی با شرکت سانگ یانگ کره جنوبی که مورد تایید سفارت کره در ایران نیز می باشد، شروع به تجهیز سایت تولید خود در شهرک صنعتی کاوه نمود که در چند روز گذشته مورد بازدید مسئولان استان قرار گرفت در ضمن شرکت رامک خودرو همچنان سایت تولید اتوبوس خود را در استان قزوین با فضایی بالغ بر 90.000 متر مربع عرصه و 20.000 متر مربع فضای مسقف با تمامی امکانات زیر ساختی لازم که در آن اتوبوس تولید می شد را دارا می باشد.


در حال حاضر شرکت رامک خودرو در گمرکات کشور بیش از 1000 دستگاه خودرو از جمله تیوولی، رکستون G4 و نیو کوراندو دارد که در حال رایزنی های لازم برای خروج آنها و تحویل به مشتریان گرامی خود می باشد.


در ضمن طی اعلام رسمی وزارت صمت، شرکت رامک خودرو جزو متخلفین ثبت سفارش نبوده و تمامی امور مربوط به ثبت سفارش خود را طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام داده است. و این نشان از سلامت کاری شرکت در شرایط کنونی دارد.