دبیر اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: طرح رفع ممنوعیت واردات خودرو با هدف کاهش التهاب قیمت ها در بازار اجرایی خواهد شد.

 سید جواد حسینی کیا در گفت و گو با پایگاه خبری «عصر خودرو»،  با تاکید بر این که طرح رفع ممنوعیت واردات با هدف بهبود وضعیت بازار مطرح شده است، افزود: بر اساس این طرح، واردات خودرو به صورت محدود انجام خواهد شد و تمام فعالیت واردکنندگان به صورت شفاف رصد خواهد شد.


نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر می رسد دولت موافق این طرح است و بر این اساس به زودی وارد فاز اجرایی می شود اما همزمان با رفع ممنوعیت واردات دولت نباید به این موضوع وارد شود چرا که بر اساس این طرح، ارز مورد نیاز برای واردات این دسته از خودروهای محدود نیز با سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور و یا ارز آزاد تامین شده و دولت در این طرح نقشی نخواهد داشت.


حسینی کیا با تاکید بر این که به طور قطع این روند منجر به کاهش قیمت خودروهای وارداتی در بازار می شود، تصریح کرد: بعد از رفع ممنوعیت، عملکرد ثبت سفارش کنندگان برای واردات خودرو رصد شده و به صورت شفاف مورد بررسی قرار خواهد گرفت و همانند گذشته نیز نمایندگان رسمی مسئولیت واردات خودرو را بر عهده خواهند داشت.

عکس از ورود اولین محموله رکستون G4 به گمرگ شهید رجایی بندرعباس مرداد 97


وی در پاسخ به این که پیش از این نیز واردکنندگان پیشنهاد واردات با تکیه بر منابع ارز تحت اختیار را مطرح کرده بودند و چرا این پیشنهاد مورد بررسی قرار نگرفت، اظهار کرد: ممنوعیت کامل واردات خودرو در گذشته به مصلحت نظام بود و اعتقادی به واردات وجود نداشت اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده و با هدف کاهش التهابات قیمتی، واردات خودرو به صورت محدود و با ارز آزاد آزاد خواهد شد تا بازار را به تعادل برساند.

منبع: عصر خودرو

گزارش : میترا ممسنی