تیوولی قرمز متالیک یا روغنی؟

با توجه به برخی شایعات غیرفنی در فضای مجازی در رابطه با رنگ قرمز تیوولی مبنی بر روغنی یا متالیک بودن این رنگ خودرو  و درج این مطالب در سایتهای غیرمرجع برآن شدیم تا از مهندسین فنی شرکت رامک خودرو این موضوع را پیگیری کنیم.

طبق استعلام از شرکت سانگ یانگ کره جنوبی و اعلام بخش فنی  و تیم مهندسی رنگ کارخانه مادر، توضیحات مربوط به رنگ قرمز تیوولی با کد رنگ RAM  و عنوان Flaming Red  به شرح زیر می باشد:

لازم به توضیح است طبق اعلام موکد سانگ یانگ، رنگ قرمز تیوولی با مشخصات فوق الذکر ، میکا از نوع متالیک حاوی مواد معدنی می باشد که گرانتر ، مرغوب تر و خوش جلاتر از رنگ متالیک عادی می باشد. 

با توجه به تغییرات پی در پی در فرآیندهای مهندسی رنگ و همچنین به کار گیری ابتکارات مهندسی شیمی در فرآیند رنگ سازی خودرو با هدف ایجاد دوام، زیبایی و جلای بیشتر رنگ رویه خودرو متناسب با فام و نوع رنگ ، کارخانه سازنده خودرو و واحد مهندسی رنگ نسبت به انتخاب پودر متال و یا میکا در رنگ های متالیک با هدف ایجاد ظاهری زیبا و جذاب تر در رنگ بدنه اقدام می نماید.

همانگونه که بر اهل فن مشخص است عنوان کد رنگ غیر قابل خدشه و تغییر می باشد و لزوماً کدی با عنوان RAM که از سوی سازنده با عنوان میکا اعلام شده است نوع برتر متالیک همراه با مواد معدنی میکا می باشد. 

به طور کلی رنگ بدنه خودروها از حیث پوشش به دو حالت تک و دو پوششه تقسیم می شود و از حیث جلا به دو نوع سالید تک پوششه (فقط رنگ رویه یا Base Coat ) و دو پوششه (Base Coat + Clear Coat (کلر) ) تقسیم می شود. 

رنگ متالیک نیز دقیقاً دارای همین تقسیم بندی می باشد و لیکن در رنگ متالیک وابسته به نوع رنگ متالیک، یا از خمیر رنگ متالیک که شامل ذرات متال و رزین است استفاده می شود و یا به جای خمیر رنگ متالیک از مواد میکای معدنی که گرانتر و باجلاتر می باشد به کار می رود. در ضمن استفاده از پودر متال و یا میکا در رنگ متالیک به نوع رنگی که قرار است بر روی خودرو پاشیده شود وابسته می باشد. 

در نهایت اینکه هر دو نوع متالیک و میکا در منظر اهل فن ، متالیک می باشد و تقسیم بندی رنگ قرمز تیوولی با کد رنگ RAM با عنوان Flaming Red در گروه رنگ متالیک می باشد.

  • Picture تصویر
  • با تشکر و قدردانی ویژه از جناب آقای مهندس " اشکان معتضد" رئیس واحد مهندسی و کیفیت خدمات شرکت رامک یدک بابت همکاری و استعلام از  بخش فنی و تیم مهندسی رنگ سانگ یانگ  کره جنوبی و ارسال این اطلاعات ارزشمند به سایت مرجع سانگ یانگ ایران. و همچنین تشکر ویژه از جناب آقای مهندس " عقیل مصطفایی" رئیس اداره فروش شرکت رامک خودرو بابت پیگیری این موضوع.    برای آگاهی از آخرین اخبار خودروهای سانگ یانگ، طرح های فروش جدید، کاتالوگ خودروها ، نماهای داخلی و خارجی 360 درجه و ...  اینستاگرام سایت مرجع سانگ یانگ را دنبال کنید و جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت مرجع سانگ یانگ (https://telegram.me/Ssmotor ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.    مرجع سانگ یانگ ایران در شبکه های اجتماعی