تغییرات در وزارت‌صمت و بیم‌ وامیدها برای بازشدن واردات خودرو
تغییر در وزارت صمت و روی کار آمدن وزیر جدید در صورت کسب رای اعتماد مجلس باعث شده است دست‌ اندرکاران واردات خودرو به بازگشایی واردات امیدوار شوند.


وزارت صمت چندان برای وزیر قبلی خوش‌یمن نبود زیرا بعد از تنها یک سال هدایت این وزارتخانه از آن کناره‌گیری کرد. تیر ماه سال ١٣٩٦ وزیر صمت دولت یازدهم اقدام به بستن ثبت‌ سفارش خودرو کرد و این نقطه آغازی بر بحران‌ سازی برای واردات خودرو و سپس بازار خودرو بود.

در ادامه  در شهریور ماه سال پیش،  باروی‌کارآمدن دولت داوزدهم، نعمت‌زاده جای خود را به شریعتمداری داد تا امیدها برای بازگشایی واردات خودرو افزایش یابد. چهارماه طول کشید تا واردات خودرو مجددا بازگشایی شود اما این موضوع با افزایش دوبرابری تعرفه‌ها و همچنین ممنوعیت واردات خودروهایی با قیمت بیش‌از چهل‌ هزار دلار مواجه شد.

بدین ترتیب  وضعیت بازار وارداتی‌ها به‌جای بهبود، بدتر شد و کم‌کم موج التهاب آن به سطوح پایین‌دستی بازار خودرو هم رسید.

در ادامه در تیر ماه سال جاری واردات خودرو به‌ کلی ممنوع شد تا آب پاکی روی دست نمایندگی‌های شرکت‌های واردکننده  خودرو ریخته شود و این شرکت‌ها در بحران فرو روند.

این وضعیت تا امروز ادامه داشته است اما حال با تغییر وزیر این امید می‌رود سکاندار جدید وزارت صمت سیاست‌های دو وزیر قبلی در صنعت خودرو را موردبازنگری قرار دهد و مجددا واردات خودرو هرچند به‌صورت محدود را  آزاد کند.

البته باید دید وزیر جدید تمایلی به انجام این‌کار دارد و آیا هیات دولت در صورت نظر مساعد، با وی هماهنگ خواهد بود یا خیر؟


منبع : دنیای خودرو