مکمل سوخت در واقع ماده ای مایع است که در بیشتر پمپ بنزین ها وجود دارد و مستقیما به درون باک ریخته شده  و طبق ادعای سازندگان آن در صورت استفاده از آن مزایایی به شرح زیر نصیب خودرو شما میگردد:

مزایای استفاده از مکمل سوخت:
– افزایش بهره‌وری در احتراق و کاهش مصرف سوخت و صرفه‌جویی در هزینه
– افزایش در روند روان‌کنندگی سوخت
– در دماهای پایین از یخ زدن سوخت جلوگیری می‌کند.
– بهبود ساختار سوخت‌رسانی و در نتیجه منجر به افزایش نیرو و کاهش انتشار آلودگی می‌شود.
– افزایش طول عمر موتور خودرو
– افزایش پایداری سوخت
– جدا شدن رسوبات و مواد زائد
– روان‌کاری اجزای متحرک در سیستم سوخت‌رسانی و موتور


اما ناگفته نماند که برخی از کارشناسان بر این باور می باشند که مکمل‌های سوخت دارای معایب زیادی هستند. از معایب استفاده از مکمل، می‌توان به مضر بودن آن برای طبیعت اشاره کرد. استفاده از مکمل‌های سوخت منجر به کاهش هیدروکربن و مونوکسید کربن خروجی از اگزوز می‌شود ولی وجود آن‌ها در خارج از باک به عنوان نمونه بر روی زمین و در هوای آزاد برای سلامتی انسان و محیط زیست، به خصوص برای زنان باردار و اطفال بسیار خطرناک است.
بسیاری از متخصصین اعتقاد دارند که به جز مکمل‌های سوخت اکتان بالا و  مکمل‌های سوخت بدون سرب، بقیه انواع مکمل‌های سوخت بی‌فایده هستند و هیچ مزیتی برای مشتریان‌ به همراه نخواهند داشت. اگر کارکردی هم دارند از نظر اقتصادی و فنی سودی ندارند


واقعیت این مطالب چیست؟
 مکمل‌های سوخت در بعضی از مواقع برای برخی از خودروها مفید هستند ولی کاربرد چندانی در زمینه صرفه‌جویی در مصرف انرژی ندارند. بر‌اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که مکمل‌های سوخت باعث افزایش هزینه ۵۰ سنتی به ازای هر لیتر بنزین می‌شوند. این در حالی است که بیشتر تولید‌کنندگان مکمل‌های سوخت این ادعا را دارند که محصولاتشان باعث افزایش اکتان بنزین شده و کارکرد موتور را بهتر از قبل می‌کند. اما در واقعیت بهترین راهکار برای هتر شدن کارکرد موتور استفاده از بنزین باکیفیت می باشد که کارایی بهتری را برای موتور خودرو به وجود می‌آورد.

و اما توصیه کارشناسان به شما:
چنانچه عمر خودروی شما به ده سال نرسیده و به خوبی از آن مراقبت کرده‌اید، احتیاج به استفاده از مکمل‌های سوخت ندارید. چرا که خودرو شما به صورتی ساخته شده که از نظر موتور و سیستم‌های الکتریکی دارای کارایی لازم و مناسب است. اما اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید که خودروی شما کارایی لازم را ندارد، برای بهبود عملکرد آن از بنزین با اکتان بالا به جای مکمل‌های سوخت استفاده کنید و اگر احساس می‌کنید که خودروی شما تنبل شده و کارایی لازم را ندارد و برای بهبود دوباره عملکرد آن نیاز به محصولی جداگانه دارید، به‌جای استفاده از مکمل‌های سوخت، باک ماشین را با بنزین با اکتان بالا پر کنید. معمولا بنزین‌های موجود در بازار دارای اکتان ۹۵ هستند ولی در برخی پمپ بنزین‌ها می‌توان بنزین با اکتان ۹۹ نیز خریداری کرد.